Samorząd szkolny

Kalendarz


Dzisiaj jest: Środa
27 Listopada 2024
Imieniny obchodzą
Damazy, Dominik, Leonard, Maksymilian,
Oda, Stojgniew, Walery, Wirgiliusz

Do końca roku zostało 35 dni.
Zodiak: Strzelec

Koniec roku szkolnego za

Szkoła

Obecnie zalogowanych

Zalogowanych 70 gości 

Licznik odwiedzin

Odsłon : 3174104
Reklama
Reklama

UCZELNIA PATRONACKA

Reklama
Reklama

Warsztaty dziennikarskie w Liceum Ogólnokształcącym w Nowej Rudzie PDF Drukuj

        Na początku zostaliśmy zapoznani ze specjalnymi narzędziami pracy „Gazety Wrocławskiej”. Wielofunkcyjny program bardzo ułatwia zarówno pisanie artykułów, jak i zapewnia wgląd w mnogość napisanych wcześniej tematów, co pomaga w dużym stopniu redaktorom.

       Wypełnienie 32 stron gazety wbrew pozorom nie jest łatwe. Wyobrażamy sobie swobodne rzucanie pomysłów, lecz mimo potrzeby reakcji na bieżące sprawy, cała gazeta musi zostać dokładnie zaplanowana (wliczając w to również możliwość wydarzenia się czegoś, co może owe plany zmienić).

       Dobry dziennikarz powinien posiadać umiejętność zdobywania wiadomości z różnych źródeł – rozmów, relacji, ale także innych mediów, komunikatów prasowych od instytucji oraz wielu innych.

       Podstawową zasadą dziennikarstwa jest pisanie o sprawach, na które ma się dowody. Powinno się zadbać o wiarygodność informacji oraz jeśli artykuł dotyczy konfliktu - o wysłuchanie obu stron. Następnie przychodzi kolej na pisanie. Polityka prasy polega na umieszczaniu widocznie najważniejszych informacji, by gazeta nie nudziła i przyciągała uwagę. Wiadomości mniejszej wagi są zamieszczane jako tzw. flesze, czyli krótkie teksty bez zdjęcia. By gazeta mogła zostać wydana, musi przejść przez redaktora i wydawcę, który czyta teksty, ocenia je i poprawia, a także korektę.

       Stąd wynika, że praca dziennikarza wcale nie jest taka łatwa, jak mogłoby się wydawać, mimo wszystko sprawia wrażenie przyjemnej.

 

Marta Kiciewicz
 
 
Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, Copyright by Robert Zynkowski 2008-2010. All rights reserved.