Dzisiaj jest: Wtorek
Bogdan, Józef
Zodiak: Ryba

Zaczytani-sfotografowani PDF Drukuj
Szkoła to miejsce, w który zdobywamy wiedzę, poszerzamy horyzonty, poznajemy nowe osoby… Szkoła to także przestrzeń, w której możliwa staje się realizacja własnych pasji i zainteresowań. Niedowiarkom przedstawiamy na to twarde dowody. Na terenie naszego Liceum ogłoszono dwa konkursy: czytelniczy i fotograficzny. Osobą odpowiedzialną za twórcze zamieszanie była nasza nieoceniona Pani Anna Żuchowicz- nauczyciel-bibliotekarz. Dzięki motywacji i wsparciu ze strony organizatorki wyzwanie podjęło wielu uczniów, a komisja konkursowa wyłoniła tych najlepszych. 21 lutego podczas krótkiego apelu wręczone zostały wartościowe nagrody. Gigantem czytelnictwa okazała się Zuzanna Mikusiak, która przeczytała w minionym roku aż 52 książki. Dodatkowo- z własnej inicjatywy- uczennica przygotowała zabawne recenzje w postaci piktogramów. „Zimowe czytanie”- to konkurs fotograficzny, w którym komisja wybierała najlepsze zdjęcie. Każdy uczestnik mógł dostarczyć maksymalnie trzy prace. Wybrano, po burzliwych naradach, trzy najlepsze zdjęcia: I miejsce- Dominika Leszczyńska, II i III- Zuzanna Mikusiak. Wszystkie prace można podziwiać na tablicy przy bibliotece (I piętro). Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom!!! Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w konkursach organizowanych na terenie naszego Liceum, bo człowiek z pasją, to człowiek spełniony!

Przeczytam 52 książki w 2023 roku PDF Drukuj

Przypominamy, że niedługo zakończenie akcji czytelniczej „Przeczytam 52 książki w 2023 roku”. Na początku stycznia zapraszamy osoby, które podjęły wyzwanie do biblioteki szkolnej. Zapraszamy także te osoby, które niekoniecznie osiągnęły wynik 52 tytułów lecz przeczytały choćby 25. Przyjdźcie, pochwalcie się waszym wynikiem i pokażcie, że czytanie jest fajne.

List otwarty do rodziców promujący czytelnictwo PDF Drukuj
List otwarty do rodziców w ramach promocji czytelnictwa: pobierz

Uroczystość 105 rocznicy odzyskania niepodległości PDF Drukuj

W dniach 9-12 listopada 2023 r. wolontariusze fundacji studia wschód uczestniczyli w uroczystościach sto piątej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą uroczystości odbyły się w Wilnie na Litwie społeczność Liceum Ogólnokształcącego imienia Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie reprezentowała Karolina Muzyka która już od wielu lat współdziała w akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. W tym roku wolontariusze mieli okazję zwiedzić miejsca ważne, miejsca związane z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego,a mianowicie miejsce narodzin marszałka. Dom osadzony na miejscu kołyski, w której kołysany był mały Ziut w miejscowości Zülow, następnie kościół w Powiewiorce którym Chrzczony był marszałek Józef Piłsudski i w którym do dnia dzisiejszego jest oryginalna chrzcielnica. Kolejnym punktem były Pikieliszki a mianowicie Dwór który w 1930 r. został przekazany na rzecz marszałka oraz jego rodziny. Młodzież miała okazję także zwiedzić najważniejsze miejsca w Wilnie a mianowicie Ostrą bramę z obrazem matki Boskiej Ostrobramskiej następnie plac prezydencki, Uniwersytet Wileński, Kościół świętego Piotra i Pawła. Główne uroczystości, w których uczestniczyła młodzież odbyły się 11 listopada o godzinie 5 rano startowała dwudziesta dziewiąta sztafeta Niepodległości organizowana przez księdza Dariusza Stańczyka. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz powitaniu przybyłych na sztafetę wolontariusze wraz z harcerzami z hufca maryjnego z Wilna wyruszyli na Wileńska Rossa, na której po dotarciu złożyli wiązanki, odpalili na mogiłach legionistów biało czerwone znicze oraz rozwinęli 123m białą czerwoną flagę, która opisała Mogiły legionistów oraz mauzoleum matki i serca syna.

Konkurs fotograficzny PDF Drukuj

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych PDF Drukuj

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to święto ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik. Wydarzenie ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły, w nauce oraz rozwoju zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Nasza szkoła przygotowała następujące działania, aby uczcić to święto: Kiermasz książek nowych i używanych, Akcja bookcrossingu; Gazetka na korytarzu szkoły z ciekawymi cytatami o książkach i czytaniu; Wystawa dotycząca historii bibliotek oraz święta Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych; akcja „Zostaw po sobie książkę!”- zbiórka książek używanych wśród uczniów i nauczycieli. Lektury oraz pozycje z literatury pięknej przynosimy do biblioteki szkolnej, gdzie po opracowaniu będą udostępniane innym czytelnikom.
Zapraszamy do odwiedzania biblioteki, zapoznania się z naszymi nowościami oraz korzystania ze zbiorów.

Narodowy program czytelnictwa PDF Drukuj

Miło nam poinformować, że Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie otrzymało dofinansowanie w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Środki z dotacji w wysokości 12 000 zł będziemy mogli przeznaczyć na:

·        zakup książek będących nowościami wydawniczymi, w szczególności książek historycznych, w tym książek o historii Polski XX w., oraz lektur szkolnych, w tym książek opublikowanych drukiem lub na innym nośniku (książek obrazkowych, mówionych, elektronicznych);

·        zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych;

·        realizację działań promujących czytelnictwo.