Imprezy kulturalne
Halloween w naszej szkole PDF Drukuj

Halloween to okazja, by poznać dawne zwyczaje Celtów związane z  Wigilią Wszystkich Świętych. Obyczaj ten dawniej zwiastował zakończenie zbiorów i zacieranie się granic między światem żywych i zmarłych. Ogniki były symbolem dusz zmarłych, które nie zakończyły jeszcze swojej wędrówki. Dawniej ludzie ubodzy w poszukiwaniu pożywienia przychodzili do domostw bogatych sąsiadów, by za otrzymane od nich smakołyki, modlić się za dusze zmarłych z tych rodzin.  Dziś dzieci w przebraniach chodzą od domu do domu i zbierają słodkości albo robią psikusy. Jak się okazuje, młodzież też lubi kontynuować tradycje halloweenowe. We wtorek 31października w LO mieliśmy okazję zobaczyć całą plejadę strojów i atrybutów nawiązujących do istot z zaświatów. Na długiej przerwie odbył się konkurs na najupiorniejszy strój. Jury złożone z członków Samorządu Uczniowskiego po prezentacji wszystkich uczestników wybrało zwycięzców. III miejsce zajął Maksymilian Wnęk, II miejsce Artur Krauze a I miejsce przypadło niepodważalnie Julii Fiedorowicz za misternie wykonane przebranie Meduzy. Licealiści wykazali się niezwykłą pomysłowością w doborze  swoich kreacji. W przebraniach upiorów i innych dziwnych stworów nie liczyli na cukierki, ale na to, że  kostium w tym dniu uchroni ich  od  pytania i złych ocen.

   

 
Apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej PDF Drukuj

Jak co roku obchodziliśmy szczególny dzień, jakim jest Święto Edukacji Narodowej. Uczniowie pod kierunkiem p. Niny Zabłockiej zaprezentowali ciekawy program artystyczny, w którym to wierszem i piosenką podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w ich naukę i wychowanie. Pani Andżelika Warszczuk, pełniąca funkcję opiekuna SU, przedstawiła nowy skład Rady Samorządu Uczniowskiego oraz przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta. Ksiądz M. Pietraszek został wybrany na Rzecznika Praw Ucznia. Pan dyrektor Robert Zynkowski,  złożył serdeczne życzenia całej społeczności szkolnej i uhonorował wyróżniających się nauczycieli Nagrodą Dyrektora Szkoły (p. Alicja Krywejko, p. Magdalena Rydlewska-Majewska oraz p. Izabela Zynkowska). Nagrodę Starosty Kłodzkiego otrzymali natomiast Dyrektor Robert Zynkowski oraz Wicedyrektor Agata Hryciuk. Nagrodę specjalną z rąk Dyrekcji oraz Wychowawcy otrzymała Alicja Matuła, która odnosi ogromne sukcesy w kolarstwie MTB.

 

 
Spotkanie z dziennikarzem Łukaszem Kazkiem PDF Drukuj

12 września klasa 2c udała się do Miejskiego Ośrodka Kultury na spotkanie z dziennikarzem Łukaszem Kazkiem. Pan Łukasz prowadzi kanał na YouTube o nazwie „History story”. Klasa mogła przedpremierowo zobaczyć najnowszy odcinek o Lili Fuchsberg. Po II wojnie światowej 4 letnia Lili wraz ze swoimi przybranymi rodzicami Heleną i Władysławem Grzegorczykami zamieszkała w Nowej Rudzie. Państwo Grzegorczykowie podczas wojny uratowali 18 Żydów (w tym 6 tygodniową Lili) za co zostali odznaczeni tytułem „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”, a park miejski w Nowej Rudzie został nazwany ich imieniem.

   

 
Narodowe czytanie 2023 PDF Drukuj

           Na cały świecie promowanie czytelnictwa jest jednym z priorytetów instytucji kulturalnych. W naszym kraju również organizowane są wydarzenia, których celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat niewątpliwych walorów słowa czytanego. Akcją wyróżniającą się na tle innych jest Narodowe Czytanie- zainicjowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Inicjatywa Narodowego Czytania ma na celu promowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł literatury polskiej, a także umacnianie kulturowe i narodowej świadomości Polaków.

          Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie uczestniczy w akcji od samego początku, tym razem jednak- podczas 12. edycji- postanowiliśmy nadać temu wydarzeniu szczególną oprawę - czytaliśmy fragmenty arcydzieła literatury polskiej razem z mieszkańcami Nowe Rudy. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tym wydarzeniu, szczególnie panu Burmistrzowi Tomaszowi Kilińskiemu za czynne zaangażowanie w nasze przedsięwzięcie.

          Bohaterką 12. edycji Narodowego Czytania jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej – dzieło kanoniczne, uchodzące za klasykę polskiej literatury i narodową epopeję. Trzytomowy utwór, po raz pierwszy opublikowany na łamach „Tygodnika Ilustracyjnego” w 1888 r., szybko zyskał uznanie i popularność wśród czytelników. Niezmiennie ceni się go za niezrównaną plastykę opisu, głębię psychologiczną i barwne postaci bohaterów, zarysowane na tle burzliwych dziejów powstania styczniowego.

,, To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy”

– czytamy w liście Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zachęcającym do wspólnej lektury „Nad Niemnem”.

   

 
"Gwiazdy i Gwiazdeczki" PDF Drukuj

6 czerwca 2023r. Młodzieżowa Rada Miasta (do której należą z naszej szkoły Helena Rygiel, Martyna Kubiak oraz Aleksandra Pajor), zorganizowała konkurs talentów młodzieży szkół z naszego miasta, który od wielu lat wpisał się w kalendarz imprez jako " Noworudzkie Gwiazdy i Gwiazdeczki".   Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza reprezentowali: Aleksandra Kossak - trąbka oraz Emilian Kiliński - pianino cyfrowe, Karolina Kołodziejczyk - flet poprzeczny, Sonia Blechinger - recytacja. Z dumą możemy poinformować, że nagroda główna przypadła dla Naszego duetu Ola & Emil. Ogromne gratulacje!

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 10
Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, Copyright by Robert Zynkowski 2008-2010. All rights reserved.