Samorząd szkolny

Kalendarz


Dzisiaj jest: Czwartek
2 Stycznia 2025
Imieniny obchodzą
Abel, Izydor, Makary,
Odil,
Strzeżysław

Do końca roku zostało 364 dni.
Zodiak: Koziorożec

Koniec roku szkolnego za

Szkoła

Obecnie zalogowanych

Zalogowanych 20 gości 

Licznik odwiedzin

Odsłon : 3217651
Reklama
Reklama

UCZELNIA PATRONACKA

Reklama
Reklama

Imprezy kulturalne
Wolność nieograniczona, czyli niewola.... PDF Drukuj

       Uczniowie naszej szkoły z klas 2, 3 i 4 uczestniczyli w wyjeździe do Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu pod opieką p. J. Stasiewicz, p. A. Warszczuk i p. A. Krywejko. Czwartkowy poranek 28 listopada 2024r. spędziliśmy w magicznej przestrzeni teatru. Przed spektaklem, odbyło się spotkanie z pedagogiem teatralnym -p. Renatą Ambrożak, która zarysowała uczniom problematykę monumentalnego dzieła François Rabelais’go – „GARGANTUA I PANTAGRUEL”. Spektakl oparł się na opowieści o olbrzymach i ich niesamowitych przygodach. Jednak prawdziwe przesłanie utworu - to pełna wywrotowych myśli historia o naturze człowieka, władzy i wolności.

       Autor w groteskowy sposób parodiuje polityczne, religijne i społeczne konwencje swojej epoki. Akcja toczy się Opactwie Theleme - utopijnym miejscu, w którym reguły społeczne i moralne zostają odwrócone. Czy można śmiać się z zastanego porządku i łamać zasady, które wcześniej wydawały się niepodważalne? Czym jest wolność? Czy całkowite oddanie się przyjemnościom, gwarantuje szczęście? A może prowadzi do ZNIEWOLENIA? Na powyższe pytania nasi uczniowie, muszą odpowiedzieć sobie sami...

       Należy wspomnieć, że to nie jedyny i ostatni wyjazd naszych uczniów w ramach „Szkolnego Programu Wspierania Zdrowia Psychicznego uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Rudzie”. Wcześniej zwiedziliśmy kulisy wałbrzyskiego teatru w dniu 18.10.2024r., gdzie zajrzeliśmy w zakamarki niedostępne widzom. W następnym tygodniu, czyli 24.10.2024r. wyruszyliśmy na karkonoski szlak turystyczny w kierunku Śnieżki, co było nie lada wyzwaniem dla wszystkich uczestników rajdu! Obydwa wyjazdy dotyczyły klas pierwszych. A oto wspomnień czar!

 

 
Narodowe czytanie 2024 PDF Drukuj

       „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Słowa noblistki- Wisławy Szymborskiej- w typowy dla poetki prosty sposób definiują sprawy ważne- czytanie bowiem to istotny element naszego życia, a jednocześnie fantastyczna przygoda, podróż w nieznane. Czytanie jest przecież tym dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała.

         Na cały świecie promowanie czytelnictwa jest jednym z priorytetów instytucji kulturalnych. W naszym kraju również organizowane są wydarzenia, których celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat niewątpliwych walorów słowa czytanego. Akcją wyróżniającą się na tle innych jest Narodowe Czytanie- zainicjowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Inicjatywa Narodowego Czytania ma na celu promowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł literatury polskiej, a także umacnianie kulturowe i narodowej świadomości Polaków.

         Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie uczestniczy w akcji od samego początku. Po raz kolejny postanowiliśmy nadać temu wydarzeniu szczególną oprawę- chcemy czytać fragmenty arcydzieła literatury polskiej razem z mieszkańcami Nowej Rudy. Dziękujemy wszystkim, którzy biorą udział w tym wydarzeniu, szczególnie panu Burmistrzowi Tomaszowi Kilińskiemu za czynny zaangażowanie w nasze przedsięwzięcie.

         Bohaterem 13. edycji Narodowego Czytania jest dramat romantyczny Juliusza Słowackiego pt. „KORDIAN”– dzieło kanoniczne, uchodzące za klasykę polskiej literatury.

 

 

 
Wyjazd na spektakl - "Czy pingwiny mają kolana" PDF Drukuj

 Dniu Kobiet, czyli 8 marca 2024r. nasza młodzież licealna wyruszyła do Teatru im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu na spektakl "Czy pingwiny mają kolana" w ramach projektu "Międzypowiatowa droga do edukacyjnego sukcesu szkół ogólnokształcących powiatów dzierżoniowskiego, kłodzkiego i świdnickiego", którego liderem jest Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego. Opiekunami wyjazdu były: p. A. Warszczuk i p. A Krywejko. Treść przedstawienia dotykała niezwykle trudnych problemów, występujących w naszej współczesnej rzeczywistości. Przeżywamy kryzysy rodzinne, kryzysy osobiste i emocjonalne, czujemy się osamotnieni wśród ludzi, jesteśmy uwikłani w uzależnienia od środków psychoaktywnych, telefonów...Ponosimy długofalowe skutki izolacji podczas pandemii Covid-19. Aktorzy zmierzyli się zatem z bardzo bolesnymi wyzwaniami cywilizacyjnymi, chcąc nam przekazać, że lekiem na nie jest nawiązywanie głębokich i prawdziwych relacji z drugim człowiek: mamą, tatą, koleżanką, kolegą...Z tym przesłaniem młodzież opuściła teatr i mamy nadzieję, że w ich sercach zagościła autorefleksja. 

 

 

 

 
„Listy do Sali” – wystawa niezwykła PDF Drukuj

16 lutego młodzież z klasy 2d uczestniczyła w spotkaniu, które prowadziła pani Agnieszka Dobkiewicz, dziennikarka współpracująca z "Gazetą Wyborczą", autorka książek: "Mała Norymberga" i "Dziewczyny z Gross-Rosen". Wystawa „Listy do Sali” trafiła na Dolnym Śląsk z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie, ale stworzono ją w New York Public Library. Opowiada historię Sali Garncarz, która jako nastolatka trafiła do obozów pracy Schmelta, a następnie do jednej z filii kobiecych podlegających pod dolnośląski obóz koncentracyjny KL Gross-Rosen.

  

 
Apel z okazji Święta Niepodległości PDF Drukuj

W 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 10 listopada w naszym liceum odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy 1a i ich wychowawczynię, panią Izabelę Zynkowską. W uroczystości wzięli też udział uczniowie klasy 3a – Zosia Bułeczka, Dominika Szpak i Filip Mika oraz Zuzanna Kozłowska z klasy 4a, którzy urozmaicili akademię pieśniami patriotycznymi. Wszystkim zaangażowanym w przedsięwzięcie serdecznie dziękujemy.

   

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 11
Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, Copyright by Robert Zynkowski 2008-2010. All rights reserved.