3 Maja 2024
Aleksander, Antonina, Maria, Mariola,
Świętosława

Halloween w naszej szkole PDF Drukuj

Halloween to okazja, by poznać dawne zwyczaje Celtów związane z  Wigilią Wszystkich Świętych. Obyczaj ten dawniej zwiastował zakończenie zbiorów i zacieranie się granic między światem żywych i zmarłych. Ogniki były symbolem dusz zmarłych, które nie zakończyły jeszcze swojej wędrówki. Dawniej ludzie ubodzy w poszukiwaniu pożywienia przychodzili do domostw bogatych sąsiadów, by za otrzymane od nich smakołyki, modlić się za dusze zmarłych z tych rodzin.  Dziś dzieci w przebraniach chodzą od domu do domu i zbierają słodkości albo robią psikusy. Jak się okazuje, młodzież też lubi kontynuować tradycje halloweenowe. We wtorek 31października w LO mieliśmy okazję zobaczyć całą plejadę strojów i atrybutów nawiązujących do istot z zaświatów. Na długiej przerwie odbył się konkurs na najupiorniejszy strój. Jury złożone z członków Samorządu Uczniowskiego po prezentacji wszystkich uczestników wybrało zwycięzców. III miejsce zajął Maksymilian Wnęk, II miejsce Artur Krauze a I miejsce przypadło niepodważalnie Julii Fiedorowicz za misternie wykonane przebranie Meduzy. Licealiści wykazali się niezwykłą pomysłowością w doborze  swoich kreacji. W przebraniach upiorów i innych dziwnych stworów nie liczyli na cukierki, ale na to, że  kostium w tym dniu uchroni ich  od  pytania i złych ocen.