17 Maja 2024
Bruno, Herakliusz, Paschalis, Sławomir,
Torpet, Weronika, Wiktor, Wiktoriusz

Wycieczka nauczycieli do Budapesztu PDF Drukuj

W dniach 13-16 października pracownicy Liceum Ogólnokształcącego w Nowej Rudzie mieli okazję uczestniczyć w czterodniowej wycieczce do Budapesztu. Po stronie Pestu zwiedzali Plac Bohaterów, zamek Vaydahuyad, gmach parlamentu, Katedrą św. Stefana.Po drugiej stronie Dunaju zachwyciła swoim ogromem zabytków górzysta część miasta Buda ze wzgórzem zamkowym i historycznymi schodami z Basztami Rybackimi. Urzekające było Stare Miasto z placem św. Trójcy, Pałacem Prezydenckim oraz Pałacem Królewskim. Ze Wzgórza Gellerta rozciągały się niezapomniane widoki na całą stolicę. Jedną z atrakcji był rejs statkiem po szerokim Dunaju.

Budapeszt przyciąga turystów również wodami termalnymi Szecheny. Okoliczne knajpki zapraszają na potrawy kuchni węgierskiej. Nieopodal Budapesztu rozciąga się malownicze miasteczko Szentendre o śródziemnomorskim klimacie, który tworzą wąskie kamienne uliczki, czerwone dachy, małe kramiki pełne pamiątek. Można było tu zwiedzić Muzeum Marcepanu, muzeum wina, napić się aromatycznej kawy w letnich ogródkach, skosztować regionalnych dań.

Nie bez powodu zwie się to miejsce węgierskim klejnotem nad Dunajem.

Stolica Węgier prezentowała się przepięknie w blasku jesiennego słońca.