Samorząd szkolny

Kalendarz


Dzisiaj jest: Środa
15 Stycznia 2025
Imieniny obchodzą
Aleksander, Dobrawa, Dąbrówka,
Domasław, Domosław, Izydor, Makary,
Maur, Paweł

Do końca roku zostało 351 dni.
Zodiak: Koziorożec

Koniec roku szkolnego za

Szkoła

Obecnie zalogowanych

Zalogowanych 199 gości 

Licznik odwiedzin

Odsłon : 3233197
Reklama
Reklama

UCZELNIA PATRONACKA

Reklama
Reklama

Promowanie języka francuskiego oraz kultury frankofońskiej PDF Drukuj

   18 stycznia 2014 roku, Renata Sinicka, nauczyciel języka francuskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie, uczestniczyła w spotkaniu dotyczącym projektu, którego celem jest promowanie języka francuskiego oraz kultury frankofońskiej na terenie Dolnego Śląska. Spotkanie odbyło się w Prywatnym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu.
     Podobne przedsięwzięcie zostało zrealizowane z wielkim powodzeniem na Górnym Ślasku oraz w województwie łódzkim, gdzie za sprawą zaangażowania pani Renaty Klimek – Kowalskiej, koordynatorki projektów „Klasy frankofońskie na Śląsku” oraz „ Łódzkie bardziej francuskie”, ponad 2 tysiące uczniów uczy się dodatkowo języka francuskiego w gimnazjach i w liceach.
Projekt został zaproponowany przez pana Francka Pezzę, belgijskiego Delegata Rządów  Wspólnoty Francuskiej i Regionu Walonii- Brukseli w Warszawie, i zakłada tworzenie klas frankofońskich o rozszerzonym wymiarze nauczania języka francuskiego ( minimum 4 godz. tygodniowo), co stanowi niezaprzeczalny atut dla mlodzieży. Pozwoli im przystąpić do matury z języka francuskiego oraz zdobyć międzynarodowy certyfikat DELF, co stworzy im szansę na kontynuowanie studiów w krajach francuskojęzycznych, (np.w ramach projektu Erasmus ) i zwiększy szanse młodych ludzi na międzynarodowym, konkurencyjnym rynku pracy
Jednym z ważniejszych elementów projektu jest doskonalenie nauczycieli poprzez udział w szkoleniach i w stypendiach, podnoszących jakość nauczania języka francuskiego w szkołach.

     Lecteur itinerant, belgijski nauczyciel skierowany przez Delegację Walonii- Brukseli w Warszawie do pracy w projekcie , poprowadzi zajęcia na temat Belgii frankofońskiej, zastosuje kreatywne metody nauczania, a przede wszystkim jest Belgiem, z którym trzeba będzie porozumiewać się po francusku. Uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w konkursach językowych  i tematycznych o zasięgu krajowym, a klasy zostaną dodatkowo wyposażone przez instytucje partnerskie projektu.

     Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie przystępuje do projektu, pragnąc utworzyć w nowym roku szkolnym 2014/2015  grupę międzyoddziałową z rozszerzonym językiem francuskim jako drugim językiem obcym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.

 

                                   

 

 

 
Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, Copyright by Robert Zynkowski 2008-2010. All rights reserved.