Dzisiaj jest: Sobota
Florian, Grzegorz, January, Michał,
Monika, Paulin, Strzeżywoj

Promowanie języka francuskiego oraz kultury frankofońskiej PDF Drukuj

18 stycznia 2014 roku, Renata Sinicka, nauczyciel języka francuskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie, uczestniczyła w spotkaniu dotyczącym projektu, którego celem jest promowanie języka francuskiego oraz kultury frankofońskiej na terenie Dolnego Śląska. Spotkanie odbyło się w Prywatnym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu.
     Podobne przedsięwzięcie zostało zrealizowane z wielkim powodzeniem na Górnym Ślasku oraz w województwie łódzkim, gdzie za sprawą zaangażowania pani Renaty Klimek – Kowalskiej, koordynatorki projektów „Klasy frankofońskie na Śląsku” oraz „ Łódzkie bardziej francuskie”, ponad 2 tysiące uczniów uczy się dodatkowo języka francuskiego w gimnazjach i w liceach.
Projekt został zaproponowany przez pana Francka Pezzę, belgijskiego Delegata Rządów  Wspólnoty Francuskiej i Regionu Walonii- Brukseli w Warszawie, i zakłada tworzenie klas frankofońskich o rozszerzonym wymiarze nauczania języka francuskiego ( minimum 4 godz. tygodniowo), co stanowi niezaprzeczalny atut dla mlodzieży. Pozwoli im przystąpić do matury z języka francuskiego oraz zdobyć międzynarodowy certyfikat DELF, co stworzy im szansę na kontynuowanie studiów w krajach francuskojęzycznych, (np.w ramach projektu Erasmus ) i zwiększy szanse młodych ludzi na międzynarodowym, konkurencyjnym rynku pracy
Jednym z ważniejszych elementów projektu jest doskonalenie nauczycieli poprzez udział w szkoleniach i w stypendiach, podnoszących jakość nauczania języka francuskiego w szkołach.

Lecteur itinerant, belgijski nauczyciel skierowany przez Delegację Walonii- Brukseli w Warszawie do pracy w projekcie , poprowadzi zajęcia na temat Belgii frankofońskiej, zastosuje kreatywne metody nauczania, a przede wszystkim jest Belgiem, z którym trzeba będzie porozumiewać się po francusku. Uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w konkursach językowych  i tematycznych o zasięgu krajowym, a klasy zostaną dodatkowo wyposażone przez instytucje partnerskie projektu.

Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie przystępuje do projektu, pragnąc utworzyć w nowym roku szkolnym 2014/2015  grupę międzyoddziałową z rozszerzonym językiem francuskim jako drugim językiem obcym. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy.