Dzisiaj jest: Sobota

Zodiak: Lew

Odsłon : 2982027

Spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nowej Rudzie PDF Drukuj

We wtorek 22 listopada uczniowie klasy IVc noworudzkiego LO wraz z opiekunem Andrzejem Behan wysłuchali bardzo ciekawej prelekcji Pani Przewodniczącej Noworudzkiego Koła Sybiraków Pani Ireny Dąbek, która dotyczyła jej osobistego  pobytu na "nieludzkiej ziemi" w czasie II wojny światowej. Spotkanie rozpoczęło się od wysłuchania hymnu Sybiraków. Następnie Pani Irena szczegółowo opowiedziała swoje wojenne losy, począwszy od transportu do czasu powrotu do Ojczyzny. Jako mieszkanka dawnych Kresów została objęta wraz ze swoją rodziną wywózką ze swojej rodzinnej miejscowości. Pobyt w rejonie Omska pozostał jej szczegółowo w pamięci. Przedstawiła też wiele pamiątek z czasów pobytu, zwracając jednocześnie uwagę na bardzo trudny dla jej rodziny okres powojenny, czyli czasy PRL, kiedy o tych sprawach nie wolno było mówić. Prelekcja wspaniała, mnóstwo ciekawych wiadomości, no i wiele wzruszeń... Uczestnicy spotkania wyszli z niego bardzo zadowoleni. Dla nich to dodatkowa lekcja historii.