Niezwykła lekcja historii w Specjalnej Niepublicznej Szkole w Ludwikowicach Kłodzkich PDF Drukuj
     We wtorek 12 listopada wraz z koleżankami i kolegami z klas drugich i trzecich naszej szkoły oraz opiekunami panią dyrektor Marzanna Pietrzak i panią Krystyną Marcinkowską , miałam ogromny zaszczyt gościć w Specjalnej Niepublicznej Szkole przy DPS dla Dzieci w Ludwikowicach Kłodzkich.
    Spotkanie odbyło się z okazji Święta Niepodległości. Zaprezentowaliśmy przygotowany przez nas montaż słowno-muzyczny „Myśląc Ojczyzna”. Radość, ciepło, gościnność i entuzjazm z jakim przywitały nas dzieci przerosły nasze oczekiwania i wywarły ogromne wrażenie.
     Ku naszemu zaskoczeniu przepiękny i wzruszający spektakl zaprezentowały również dzieci z tamtejszej placówki, który dla nas zwykłych uczniów miał podwójne znaczenie. Nie tylko wysłuchaliśmy z podziwem pięknych wierszy i pieśni patriotycznych,. upamiętniliśmy bohaterów walczących o niepodległość, ale przede wszystkim dzięki występującym dzieciom, uczestniczyliśmy w magicznej lekcji historii i tolerancji. Zaangażowanie tych uśmiechniętych młodych ludzi, dumnych i szczęśliwych, mimo wielu przeciwności losu, skłania nas do rozmyślań nad własnymi postawami. Powinniśmy brać przykład i uczyć się od małych bohaterów, bo tak śmiało można nazwać te dzieci, potrafiące się cieszyć każdą chwilą, obdarowując wszystkich zaufaniem i miłością. Nie tylko niepełnosprawni potrzebują nas, ale i my potrzebujemy ich, to oni pokazali nam wszystkim jak wiele możemy się od nich nauczyć wrażliwości, pokory i wdzięczności. Co więcej zobaczyliśmy, że posiadają niezwykłe talenty, które w swojej szkole mają szanse rozwijać i odnosić liczne sukcesy, podczas, gdy my zachowujemy często bierne postawy.
   Spotkanie z dziećmi niepełnosprawnymi pozwoliło nam inaczej spojrzeć na niepełnosprawność. Przed wyjazdem odczuwaliśmy pewien niepokój w kontaktach z osobami niepełnosprawnymi, myśląc, że są oni nieszczęśliwi i pesymistycznie nastawieni do życia. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna. Podziwiam ich otwartość, optymizm, radość i nadzieję.
     W imieniu wszystkich uczestników serdecznie dziękujemy pani dyrektor Ewie Postół, opiekunom projektu oraz wszystkim dzieciom za zaproszenie, gościnność i wzbogacenie naszego życia o tak piękne doświadczenia.
   To była prawdziwa, choć niezwykła lekcja historii, tolerancji, poznania i zaakceptowania świata dzieci z niepełnosprawnością.

         

                                                                                     Krystyna Gerlich

 
Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, Copyright by Robert Zynkowski 2008-2010. All rights reserved.