Dzisiaj jest: Czwartek
Aniela, Antoni, Jan, Krzesisław,
Sykstus

Rzecznik odpowiada PDF Drukuj

Dzień matki był w tym roku okazją do przypomnienia uczniom naszej szkoły o tym, że jako dzieci mają swoje prawa. Klasy: Id, 2d i 2e spotkały się wtedy z panem Markiem Michalakiem Rzecznikiem Praw Dziecka RP. Debata ta miała miejsce w MOK’u, jej początek uświetnił występ naszej przedstawicielki Juli Niebory oraz zespołu tanecznego z Gimnazjum w Nowej Rudzie im. Zjednoczonej Europy. Początek spotkania poprowadziła pani poseł Wielichowska, która powiedziała do nas kilka słów na temat praw dziecka, a potem głos zabrał pan Michalak. Wspólnie wymieniliśmy nasze najważniejsze prawa, a potem każdy mógł wybrać jedno, jak się okazało, najistotniejsze z nich dla polskiej młodzieży to prawo do wolności wyznawania własnych poglądów. Po tym krótkim wstępie przyszedł czas na pytania, w spotkaniu uczestniczyło wiele szkół, dlatego dyskusja toczyła się dość dynamicznie. Pan Rzecznik przybliżał nam zagadnienia dotyczące praw dziecka w kraju jak i na świecie, mówił również o swojej pracy w sądzie, bo to tam najczęściej ingeruje. Zapytany o obowiązki, odpowiedział, że jego zadaniem jest przede wszystkim bronić naszych praw, a nasze zadanie to wypełnianie swoich obowiązków. To spotkanie było doskonałą lekcją pokazującą nam jak bardzo błędne jest powiedzenie: „Dzieci i ryby głosu nie mają”.