Samorząd szkolny

Kalendarz


Dzisiaj jest: Sobota
12 Października 2024
Imieniny obchodzą
Cyriak, Eustachy, Eustachiusz,
Grzymisław, Maksymilian, Ostap, Salwin,
Serafin, Witold, Witolda, Witołd

Do końca roku zostało 81 dni.
Zodiak: Waga

Koniec roku szkolnego za

Szkoła

Obecnie zalogowanych

Zalogowanych 97 gości 

Licznik odwiedzin

Odsłon : 3091626
Reklama
Reklama

UCZELNIA PATRONACKA

Reklama
Reklama

Nasi uczniowie na Dniu Nauki PDF Drukuj

15 września 2014r. w budynku Muzeum Ziemi Sowiogórskiej, którym opiekuje się Centrum Kultury Gminy Nowa Ruda miało miejsce niezwykłe spotkanie. Pracownicy Polskiej Akademii Nauk, w osobach: mgr Agnieszka Mehlich, dr Anna Jarząb, dr Ewa Brzozowska, mgr Tomasz Tomczyk, dr Marta Sochocka i dr Katarzyna Zwolińska spotkali się z uczennicami i uczniami okolicznych gimnazjów i Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza z Nowej Rudy.
Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10:00 zajęciami warsztatowymi pt. "Nie tylko ładny wygląd się liczy", w których uczestnicy pod kierunkiem mgr Angnieszki Mehlich poznali tajemnice barwników roślinnych oraz nauczyli się, na czym polega "czarowanie tęczy", czyli ekstrakcja i chromatografia.
Kolejne warsztaty, przeprowadzone pod kierunkiem dr Anny Jarząb, przybliżyły naszym uczestnikom na czym polega metoda "Western Blot", stosowana między innymi do wczesnego wykrywania rozmaitych antygenów (np. boreliozy).
Trzecie zajęcia praktyczne, pod kierunkiem dr Ewy Brzozowskiej nosiły tytuł "Hokus-pokus, czary-mary i DNA w probówce mamy". Nasi badacze nauczyli się jak wyizolować DNA z tkanki roślinnej. W roli podejrzanej wystąpiła cebula.
Druga część zajęć to cykl trzech wykładów popularno-naukowych. Mgr Tomasz Tomczyk wytłumaczył zebranym skąd właściwie wzięły się szczepionki i dlaczego szczepienia są koniecznością. Dr Marta Sochocka wyjaśniła na czym polega potęga układu odpornościowego człowieka i właściwie dlaczego nie zawsze warto zwalczać gorączkę w czasie choroby. Na koniec dr Katarzyna Zwolińska "postraszyła" nas groźnymi przybyszami z lasów i łąk - kleszczami, komarami i jeszcze innymi pasożytami. Wyjaśniła nam, na czym polega borelioza i jak prawidłowo pozbyć się niechcianego natręta.
Każdy wykład kończyła burza oklasków, więc można sądzić, że uczestnicy wyszli bogatsi o nową wiedzę i niezwykłe umiejętności.
W imieniu własnym i organizatorów spotkania dziękuję mgr Danucie Hajzler, która wspólnie ze mną sprawowała opiekę nad grupą naszych uczniów.
Myślę, że Dzień Nauki to dobry początek dalszej współpracy naszej Szkoły z Polską Akademią Nauk.

Koordynator Dnia Nauki
mgr Witold Telus

 

 
Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie, Copyright by Robert Zynkowski 2008-2010. All rights reserved.