25 Października 2024
Teodozjusz, Wilhelmina

Zodiak: Skorpion

Narodowe czytanie 2024 PDF Drukuj

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Słowa noblistki- Wisławy Szymborskiej- w typowy dla poetki prosty sposób definiują sprawy ważne- czytanie bowiem to istotny element naszego życia, a jednocześnie fantastyczna przygoda, podróż w nieznane. Czytanie jest przecież tym dla umysłu, czym gimnastyka dla ciała.

Na cały świecie promowanie czytelnictwa jest jednym z priorytetów instytucji kulturalnych. W naszym kraju również organizowane są wydarzenia, których celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat niewątpliwych walorów słowa czytanego. Akcją wyróżniającą się na tle innych jest Narodowe Czytanie- zainicjowane przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Inicjatywa Narodowego Czytania ma na celu promowanie czytelnictwa jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł literatury polskiej, a także umacnianie kulturowe i narodowej świadomości Polaków.

Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie uczestniczy w akcji od samego początku. Po raz kolejny postanowiliśmy nadać temu wydarzeniu szczególną oprawę- chcemy czytać fragmenty arcydzieła literatury polskiej razem z mieszkańcami Nowej Rudy. Dziękujemy wszystkim, którzy biorą udział w tym wydarzeniu, szczególnie panu Burmistrzowi Tomaszowi Kilińskiemu za czynny zaangażowanie w nasze przedsięwzięcie.

Bohaterem 13. edycji Narodowego Czytania jest dramat romantyczny Juliusza Słowackiego pt. „KORDIAN”– dzieło kanoniczne, uchodzące za klasykę polskiej literatury.