29 Kwietnia 2024
Hugon, Paulin, Piotr, Rita, Robert,
Roberta, Sybilla

Uroczystość 105 rocznicy odzyskania niepodległości PDF Drukuj

W dniach 9-12 listopada 2023 r. wolontariusze fundacji studia wschód uczestniczyli w uroczystościach sto piątej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą uroczystości odbyły się w Wilnie na Litwie społeczność Liceum Ogólnokształcącego imienia Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie reprezentowała Karolina Muzyka która już od wielu lat współdziała w akcji Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia. W tym roku wolontariusze mieli okazję zwiedzić miejsca ważne, miejsca związane z życiem i działalnością Józefa Piłsudskiego,a mianowicie miejsce narodzin marszałka. Dom osadzony na miejscu kołyski, w której kołysany był mały Ziut w miejscowości Zülow, następnie kościół w Powiewiorce którym Chrzczony był marszałek Józef Piłsudski i w którym do dnia dzisiejszego jest oryginalna chrzcielnica. Kolejnym punktem były Pikieliszki a mianowicie Dwór który w 1930 r. został przekazany na rzecz marszałka oraz jego rodziny. Młodzież miała okazję także zwiedzić najważniejsze miejsca w Wilnie a mianowicie Ostrą bramę z obrazem matki Boskiej Ostrobramskiej następnie plac prezydencki, Uniwersytet Wileński, Kościół świętego Piotra i Pawła. Główne uroczystości, w których uczestniczyła młodzież odbyły się 11 listopada o godzinie 5 rano startowała dwudziesta dziewiąta sztafeta Niepodległości organizowana przez księdza Dariusza Stańczyka. Po odśpiewaniu hymnu państwowego oraz powitaniu przybyłych na sztafetę wolontariusze wraz z harcerzami z hufca maryjnego z Wilna wyruszyli na Wileńska Rossa, na której po dotarciu złożyli wiązanki, odpalili na mogiłach legionistów biało czerwone znicze oraz rozwinęli 123m białą czerwoną flagę, która opisała Mogiły legionistów oraz mauzoleum matki i serca syna.